OSVETLENIE: ako správne vybrať ?

26.03.2023

Osvetlenie interiéru je jedným z kľúčových prvkov, ktoré pomáhajú premeniť váš dom či bytík na skutočný domov. Správne osvetlenie je veľmi dôležité, no bohužiaľ, mnohokrát aj veľmi podceňované.


Kladiete si otázku, ako vypočítať vhodné osvetlenie ku vám domov a ako silnú žiarovku si máte vybrať pre konkrétne svietidlá? Ak áno, nezúfajte. Pripravili sme si pre vás stručného sprievodcu, vďaka ktorému to pre vás bude hračka! 


Farba teploty osvetlenia - teplá či studená ?

Začnime teda farbou teploty svetla, tzv. teplotou chromatickosti. Vhodne zvolená farba totiž výrazne ovplyvňuje naše pocity a celkový dojem z interiéru. Teplota by sa mala zvoliť s ohľadom na účel, na ktorý chceme dané svietidlo používať. Teplé spektrum je vo všeobecnosti vhodné na relaxáciu, zatiaľ čo studené spektrum je vhodné na prácu a na tú časť dňa, kedy musíme byť produktívni.

Rozdelenie osvetlenia podľa teploty:

  • teplá: do 3000K (kelvinov)
  • neutrálna: od 3000K do 4500K (kelvinov)
  • studená: od 4500K (kelvinov) vyššie

Čím je hodnota nižšia, tým je svetlo teplejšie a tlmenejšie. Čím je hodnota vyššia, tým je svetlo studenšie a viac sa podobá tomu dennému. Napríklad svetlo sviečky má len okolo 1600K.

V našich interiéroch sa pre hlavné osvetlenie obytných miestností (obývačka, spálňa, detské izby, ...) najčastejšie používa teplá farba, konkrétne 2700K a 3000K. Do miestností ako je kuchyňa či kúpeľňa alebo do miestností, v ktorých sa nenachádzajú okná, je vhodná neutrálna farba ako akási simulácia denného svetla. Do miestností, v ktorých potrebujeme zvýšiť svoj pracovný výkon a sústredenosť sa hodí studenšie osvetlenie, ktoré pomáha nabudzovať náš organizmus a udržiavať pozornosť. Takéto svetlo vyžaruje aj z našich mobilných telefónov, počítačov či televízorov, preto sa vraví, že by sme sa týmto prístrojom mali minimálne 1 hodinu pred spaním vyhýbať.  


Aké sú základné typy osvetlenia v interiéri ?

Väčšina ľudí je presvedčených o tom, že zavesený "luster" v strede každej miestnosti je najdôležitejším zdrojom osvetlenia. Toto rokmi zaužívané pravidlo už dávno nie je pravdou. Hlavné stropné osvetlenie by síce nemalo chýbať v žiadnej miestnosti, poznáme však ďalšie dva typy osvetlenia, ktoré sú rovnako dôležité, v niektorých prípadoch až neodmysliteľné.

3 základné typy osvetlenia v interiéri:

  • hlavné (centrálne)
  • funkčné (pracovné)
  • náladové (ambientné)

Ak ste si do vašej obývačky zvolili len centrálne stropné svietidlo a plánujete si urobiť kútik na čítanie, isto zistíte, že vám bude chýbať ďalšie svietidlo - funkčný typ osvetlenia v podobe podlahovej či nástennej lampy. Rovnako tak aj pre efektívne osvetlenie kuchynskej pracovnej plochy vám nebude stačiť iba stropné osvetlenie. Ak pracujete z domova, na vašom pracovnom stole určite nechýba ani stolová lampička. Zhodneme sa teda na tom, že pri špecifických aktivitách ako čítanie, písanie, kreslenie, varenie, štrikovanie a mnoho iných je ďalší zdroj osvetlenia okrem stropného priam nutnosťou. 

A čo náladové osvetlenie? To má predovšetkým dekoratívnu úlohu, nemôžeme mu však odoprieť ani schopnosť vytvárať príjemnú atmosféru a jedinečný pocit domova. Môže slúžiť ako doplnkové osvetlenie k tomu hlavnému alebo aj fungovať samostatne pri aktivitách ako je napríklad relaxovanie, ktoré si nevyžaduje silné svetlo. Hodí sa tak najmä do spálne a obývacej izby. Najčastejšie ho používame ako nepriame osvetlenie formou LED pásov v nábytku či v strope, ale aj ako nástenné či podlahové lampy s nižšou intenzitou a teplejšou farbou svetla. Do tejto skupiny patria aj sviečky a svietniky. 

A teda ... do každej miestnosti je ideálne kombinovať všetky tri typy osvetlenia, vďaka ktorým budete môcť lepšie reagovať na vaše meniace sa potreby priebežne podľa celého dňa - podľa dennej fázy či konkrétnej aktivity.


Ako vybrať správnu intenzitu osvetlenia ?

Zaujímalo by vás aká intenzita osvetlenia je vhodná ku vám domov a teda ako silnú žiarovku si máte vybrať? V minulosti k zisteniu toho, ako silno bude žiarovka svietiť, stačilo poznať jej príkon vo Wattoch. V dnešnej dobe, kedy poznáme klasické žiarovky, halogénové, úsporné či LED žiarovky, Watty vypovedajú len o spotrebe energie, nie o svietivosti. Preto by sme sa mali riadiť údajom o svetelnom toku, ktorý udáva intenzitu svetla vyžarovaného svetelným zdrojom. Ten je uvádzaný na obaloch žiaroviek v lumenoch (lm).

Najbežnejšie hodnoty svietivosti podľa typu svietidiel:

  • dekoračné svetlo: 100-240 lm
  • lampičky na čítanie pri posteli: 200-300 lm
  • lampičky na pracovný stôl: 300-500 lm
  • bodové svietidlá: 400 lm
  • stropné svietidlo v obytných miestnostiach: 800 lm

Tieto údaje sú však len orientačné a nemusia byť vhodné pre každý riešený priestor. Ak sa chcete vyhnúť pochybnostiam, či si zvolíte správne, veľmi šikovným riešení môžu byť aj svietidlá s nastaviteľnou intenzitou osvetlenia. Vďaka nim dosiahnete kvalitné osvetlenie celej miestnosti a nezaskočí vám ani situácia, kedy ju budete musieť využiť na iné účely s rozdielnou potrebou svietenia. A pre tých, ktorí majú radi všetko premyslené do detailu, máme skvelú správu. Správnu intenzitu osvetlenia si viete vypočítať aj vy sami a nie je to vôbec zložité. Poďme si teda povedať ako nato...


Jednoduchý výpočet intenzity osvetlenia: 

Ak chceme získať presnejšiu predstavu o tom, ako silné osvetlenie kúpiť do jednotlivých miestností v byte či dome, využijeme k tomu jednoduchý vzorček. K jeho zostaveniu budeme potrebovať plochu miestnosti (v m²) a odporúčanú hodnotu osvetlenia (lx) pre daný typ miestnosti. Potrebné osvetlenie vypočítame tak, že tieto dve hodnoty medzi sebou vynásobíme a máme hotovo.

Vzorček:

m² × lx = lm

Odporúčaná hodnota osvetlenia podľa STN:

  • Pivnica: 50 lx
  • Parkovisko, garáž: 75 lx
  • Chodba, sklad: 100 lx
  • Garáž s dielňou, schodisko, chodba: 150 lx
  • Spálňa, obývacia izba, šatník, WC, kúpeľňa, jedáleň, kuchyňa, potravinová komora: 200 lx
  • Detská izba, pracovňa, čitateľský kútik, herňa: 300 lx
  • Kuchynská linka: 500 lx


Príklad č. 1 > SPÁLŇA:

Ak by sme chceli zistiť, ako silné osvetlenie má byť v spálni s rozmermi cca 3x4 m, výpočet bude vyzerať nasledovne: 

12 m² × 200 lx = 2400 lm

Vieme však, že do spálne okrem centrálneho stropného svietidla potrebujeme aj lampičky na čítanie k nočnému stolíku. Vyrátaných 2400 lm musíme rozpočítať aj medzi tieto typy svietidiel a to nasledovne:

2x lampička na čítanie > 2 m² x 300 lx = 600 lm (každá lampička osvetľuje cca 1 m²)

Ostáva nám 1800 lm na stropné osvetlenie. To môžeme vyriešiť buď jedným centrálnym svietidlom s intenzitou 1800 lm alebo aj viacerými (napr. bodovými) svietidlami s intenzitou, ktorá nám dokopy dáva túto hodnotu. 


Príklad č. 2 > KUCHYŇA:

Ak by sme chceli zistiť, ako silné osvetlenie má byť v rovnako veľkej miestnosti s rozmermi cca 3x4 m, no v tomto prípade to nebude spálňa, ale kuchyňa, výpočet bude vyzerať nasledovne:

12 m² × 200 lx = 2400 lm

Vieme však, že do kuchyne okrem centrálneho stropného svietidla potrebujeme aj intenzívnejšie osvetlenie pracovnej plochy kuchynskej linky. Vyrátaných 2400 lm teda rozpočítame nasledovne: 

led pás v kuch. linke > 2,4 m² x 500 lx = 1200 lm (dĺžka led pásu 4 m x hĺbka prac. plochy 0,6 m = 2,4 m² )

Ostáva nám teda 1200 lm na stropné osvetlenie, ktoré môžeme vyriešiť jedným centrálnym svietidlom alebo viacerými (napr. bodovými) svietidlami, ktoré dokopy dávajú túto hodnotu. 



Veríme, že vám v budúcnosti tento náš stručný sprievodca pomôže pri výbere toho správneho osvetlenia a doprajete si tak tú jedinečnú atmosféru vytúženého domova podľa vašich predstáv. A nezabúdajte - každý sme jedinečný a každý vnímame potreby na osvetlenie trošku inak. A teda... ak by ste s výberom potrebovali pomôcť osobitne, neváhajte nám napísať a my vám veľmi radi poradíme. Sme tu predsa pre vás, pre vaše sny a vaše bývanie.

... váš RUBICON I Design Studio :)

PODOBNÉ ČLÁNKY

!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!
!!! PRIPRAVUJEME !!!

ZAUJALA VÁS NAŠA PRÁCA?

Máte záujem o návrh či dokonca realizáciu? Budeme veľmi radi ak nás kontaktujete, porozprávame sa o vašich predstavách a na základe toho vám vypracujeme NEZÁVÄZNÚ cenovú ponuku.